Kooikerhondje Sade

FI AgCH

Bullbenz Kooi Sade Geri

syntynyt 3.2.2004 narttu

(Xander v. d.  Kooikamp - Wishdecoy Geri Claudia)

Kasvattaja & omistajat Anne & Jari Trygg, Rauma

Pedigree

Sade oli pentueen vilkkain narttu, joten katsoin että tämän kanssa haluan kokeilla agilitya ja hän jäi kotiimme. Hän on pieni ja vilkas kiltti tyttö, lasteni silmäterä.

Agilitya olemme harjoitelleet, kisaamisen aloitimme elokuussa -05 kun vaadittava ikä 18 kk tuli täyteen. Kolmosiin Sade nousi Kokkolan kisoissa 25.5.2006. Olemme myös käyneet verijäljellä kokeilemassa, kiinnosti kovasti meitä molempia. Ja Sade tiesi mitä tehdään. Tulevaisuudessa tulemme keskittymään Sadeen kanssa täysillä agilityyn, agilityvaliotitteli on taskussa mutta paljon on opittavaa vielä.

Tutkimustulokset   /   All his tests show good results:

Tutkittu 2005, 2006 & 2008 silmät OK / eye checked - good

 Lonkat A  /  HD-A  -  good

Polvet 0/0  /  knees check  -  good

Sade on myös DNA-testattu VWD sairauden osalta, ei kantaja /  VWD-DNA check - not carrier

Kaikki hampaat, kooltaan pieni kooiker.

Sade koiranetissä

Sadeella on ollut kaksi pentuetta.


Agilitymeriitit:

FI AVA -09

Kooikerhondjemestari 1. -09

Avoin-SM8.  -09 

RKS:n seuramestari 2. -08

RKS:n seuramestari 2. -07


2010

Tulokset lisätään myöhemmin.


 

2009

Lieto 7.11.2009 Henri Luomala -8,56/0 = 1.sija & serti & FI AVA

Lieto 31.10.2009 Jarmo Jämsä -7,28/0 = 2.sija

Vääksy 23.8.2009 Kari Jalonen -5,29/0 = 3.sija & Kooikerhondjemestari 1.sija

Vaasa 8.8.2009 Anne Savioja -3,07/0 = 2.sija

Nastola 4.7.2009 Avoin-SM Anne Tammiksalu, Viro -11,68/0 = 8.sija

Nastola 4.7.2009 Seppo Savikko -3,96/0 = 21.sija

Nastola 3.7.2009 Anne Tammiksalu, Viro -3,01/0 = 6.sija

Vaasa 22.5.2009 Anders Virtanen -/0 = 2.sija

Rauma 16.5.2009 Katarina Virkkala -5.5/0 = 2.sija

Noormarkku 18.4.2009 Eija Berglund -/0 = 6.sija

Vöyri 28.3.2009 Helene Kåberg, Ruotsi -/0 = 1.sija

Vöyri 28.3.2009 Helene Kåberg, Ruotsi -/0 = 5.sija

Rauma 22.3.2009 Marjo Heino  -4,42/0 = 1.sija

Rauma 22.3.2009 Marjo Heino  3,76/15 = 2.sija


2008

Nokia 14.9.2008 Salme Mujunen -15,15/0 = 3.sija

Nokia 14.9.2008 Salme Mujunen -16,68/0 = 3.sija

Nokia 13.9.2008 Salme Mujunen -9,60/5 = 2.sija

Rauma 6.9.2008 Johanna Nyberg -7,75/0 = 2.sija

Ruotsi Bro-Håbo  23.8.2008 Agneta Hjelm  -5.09/0 = 4.sija

Vöyri 2.8.2008 Markku Vuorinen -/0 = 1.sija (ohj Noora Takaveräjä)

Vöyri 1.8.2008 Eija Berglund -/0 = 2.sija (ohj Noora Takaveräjä)

Ylöjärvi 5.7.2008 Leena Rantamäki-Lahtinen -6,39/0 = 10.sija

Varkaus 13.6.2008 Jan Vesalehto -7,28/0 = 9.sija

Forssa 28.5.2008 Kari Jalonen -7,64/0 = 7.sija

Vaasa 23.5.2008 Eija Berglund -4,93/0 = 1.sija

Vaasa 23.5.2008 Eija Berglund -6,09/0 = 2.sija

Turku 27.4.2008 Johanna Nyberg -4,17/0 = 1.sija

Kirkkonummi 19.4.2008 Ritva Herrala -5,48/0 = 7.sija

Kirkkonummi 19.4.2008 Ritva Herrala -6,75/0 = 3.sija

Turku 23.3.2008 Markku Vuorinen -1,27/0 = 2.sija

Turku 23.3.2008 Markku Vuorinen -3,84/0 = 7.sija

Tampere 6.1.2008 Kari Jalonen -7,93/0 = 4.sija

Riihimäki 5.1.2008 Harri Huittinen -7,14 /0 = 6.sija

Riihimäki 5.1.2008 Harri Huittinen -4,47/0 = 5.sija

................................................................................................

2007

Turku 11.11.2007 Asko Jokinen -5,28 /5 = 7.sija

Pori 20.10.2007 Salme Mujunen  -13,26/5 = 21.sija & piirinmestari 10.sija

Pori 20.10.2007 Salme Mujunen  -13,09/0 = 7.sija

Uusikaupunki 16.9.2007 Eija Berglund -/5 = 9.sija

Rauma 1.9.2007 Pertti Siimes -3,32/0 = 4.sija

Rauma 1.9.2007 Pertti Siimes -8,79/5 = 13.sija & RKS:n Seuramestari 2.sija

Ruotsi Bro-Håbo 26.8.2007 Annika Aller  -5,12/5 = 35.sija

Ruotsi Bro-Håbo 26.8.2007 Mija Jansson   -4,79/0 = 11.sija

Ruotsi Bro-Håbo 25.8.2007 Hasse Sundqvist  -9,48/10 = 22.sija

Kokkola 15.7.2007  Kari Jalonen   -6,21/0 = 4.sija

Kokkola 15.7.2007 Anne Savioja   -7,95/0  = 4.sija

Kokkola 14.7.2007 Kari Jalonen   -8,19/5 = 9.sija

Kokkola 14.7.2007 Anne Savioja  -6,55/10 = 14.sija

Rauma 26.5.2007 Anders Virtanen - 7,44/0 = 5.sija 

Vöyri 23.5.2007  Eija Berglund  0,27/5 = 2.sija

Seinäjoki 15.4.2007 Jarmo Jämsä   1.13 /0 = 3.sija

Turku 1.4.2007 Anders Virtanen  -3,98 /5 = 8.sija

Turku 18.3.2007 Mia Laamanen   /10 = 10.sija

Turku 18.3.2007 Johanna Nyberg -2,8/0 = 6.sija 

Turku 10.2.2007 Risse Koponen 4,77/10 = 5.sija

................................................................................................

2006 3-luokka

Turku 8.10.2006 Salme Mujunen  2,25/5 = 17.sija

Rauma 9.9.2006 Salme Mujunen  -10,03/10 = 13.sija

Pietarsaari 31.5.2006 Vesa Sivonen  -5,04/10 = 5.sija

Pietarsaari 31.5.2006 Vesa Sivonen  -0,47/10 = 7.sija

2-luokka

Kokkola 25.5.2006 Minna Väyrynen MIDI-2 tulos -12,98/0 = 2.sija & serti & siirto 3-luokkaan.

Kokkola 25.5.2006 Minna Väyrynen MIDI-2 tulos -1,36/5 = 3.sija

Rauma 6.5.2006 Risse Koponen MIDI-2 tulos -9,63/15 = 6.sija

Kokkola 26.3.2006 Anders Virtanen MIDI-2 tulos -7,33/10 = 1.sija

Kokkola 26.3.2006 Anders Virtanen MIDI-2 tulos -1,95/10 = 1.sija

Tampere 12.2.2006 Kari Jalonen MIDI-2 tulos -2,58/0 = 1.sija

Turku 11.2.2006 Markku Vuorinen MIDI-2 tulos -4,98/0 = 1.sija

Turku 11.2.2006 Kari Jalonen MIDI-2 tulos -0,13/5 = 5.sija

................................................................................................

2005

Turku 20.11.2005 Mia Laamanen MIDI-2 tulos -1,33/5 = 3.sija

Lieto 15.11.2005 Markku Vuorinen MIDI-2 tulos -9,31/5 = 5.sija

Lieto 15.11.2005 Markku Vuorinen MIDI-2 tulos hyll

Tampere 16.10.2005 Kari Jalonen MIDI-2  tulos -1,95/5 = 6.sija

1-luokka

Lieto 8.9.2005 Ritva Herrala MIDI-1 tulos -5,37/0 = 1.sija & serti & siirto 2-luokkaan.

Lieto 8.9.2005 Ritva Herrala MIDI-1 tulos hyll

Turku 25.9.2005 Pertti Siimes MIDI-1 tulos -2,82/5 = 3.sija

Turku 25.9.2005 Pertti Siimes MIDI-1 tulos -5,39/0 = 4.sija

Rauma 10.9.2005 Kati Vala MIDI-1 HR tulos -5,26/0 = 1.sija

Rauma 10.9.2005 Kati Vala MIDI-1 tulos -4,30/20 = 5.sija

Nummela 13.8.2005 Ritva Herrala MIDI-1 HR -7,14/0 =1.sija

Nummela 13.8.2005 Anne Savioja MIDI-1 tulos hyll

Vaasa 5.8.2005 Anders Virtanen MIDI-1 tulos -2,81/20 =8.sija

Vaasa 5.8.2005 Anders Virtanen MIDI-1 tulos hyll

 

Näyttelyt:

20.5.2006 Rauma  Åke Sjöström, Ruotsi AVO EH 2

17.12.2005  Helsinki V-05 KV  Tuus Adrichem Boogaert-Kwint, Hollanti NUO EH 2

19.11.2005 Jyväskylä KV Liliane de Ridder Orghena, Belgia  NUO EH 3

 23.10.2005 Seinäjoki Kirsti Louhi, Suomi NUO EH 1

22.10.2005 Seinäjoki Eeva Rautala, Suomi NUO EH 1

6.8.2005 Kihniö Marjo Jaakkola, Suomi NUO EH 1

30.7.2005 Pori KV Leif Ragnar Hjorth, Norja NUO ERI 1 PN 3

7.5.2005 Kokemäki Paula Rekiranta, Suomi JUN EH 1

23.4.2005 Lahti KV Susie Svoldgaard, Tanska JUN EH 1

12.12.2004 Tukholma Ruotsi SV-04 KV Åke Sjöström, Ruotsi JUN EH 2

21.11.2004 Jyväskylä KV  Laszlo Erdös, Unkari JUN ERI 3

4.11.2004 Asperen, Hollanti Wim Wellens, Hollanti JUN EH

24.10.2004 Seinäjoki Jorma Silta, Suomi  PEK1 & KP & VSP-PENTU

23.10.2004 Seinäjoki KV Harri Lehkonen, Suomi  PEK1 & KP & ROP-PENTU

16.10.2004 Hyvinkää Spanielien erikoisnäyttely Jo Schepers, Hollanti PEK1 & KP & PN2

5.9.2004 Riihimäki pentunäyttely Kirsi Nieminen, Suomi  PEK2

 


Sade pentuna

kuva Oili Helenius


Päivitetty 16.7.2009